Čaj je druhý nejoblíbenější nápoj na světě hned po vodě a je oblíbený na všech kontinentech. V tomto článku se zaměříme převážně na cestu čaje do Evropy a jeho popularitu v této oblasti.
První zmínky o čaji v Evropě pochází z 16. století, kdy Portugalci objevili čaj v Číně. V roce 1635 byl čaj přivezen do Francie a o patnáct let později se dostal i do Anglie. Zpočátku byl čaj používán především v lékařství a jako luxusní nápoj pro bohaté. Postupem času se však stal dostupnější pro širokou veřejnost.
V současné době je nejoblíbenějším druhem čaje v Evropě anglická snídaně. Jedná se o silnou směs černého čaje, kterou si lidé přidávají mléko a cukr a pije se po celý den. Přestože jsou Britové známí jako velcí konzumenti čaje, ve spotřebě čaje jsou na třetím místě za Irskem a Tureckem. Kromě tradičního černého čaje se v Evropě pije také zelený, bílý, oolong, pu-erh a bylinkové čaje. Nizozemsko je známé pro své aromatické speciální čaje, které jsou kombinací různých druhů ovocných a bylinkových čajů. V Portugalsku se pije především zelený čaj a v Maroku má tradiční mátový čaj zvláštní postavení.
Zajímavé je také, že i v USA se pěstuje a vyrábí čaj. Nejstarší plantáž čaje v USA je v Jižní Karolíně a produkuje čaj již více než 150 let. V Seattlu vznikla nová plantáž, kde se v současnosti pěstuje oolong a zelený čaj. I když americký čaj má své fanoušky, v porovnání s čajem z Číny, Japonska, Indie a Srí Lanky se zatím nedokázal prosadit.
Čaj je univerzální nápoj a jeho popularita stále roste. V Evropě najdeme čajové speciality každého druhu a chuťové preference se liší od země k zemi. Ať už si vychutnáváte šálek anglické snídaně, zelený čaj z Japonska nebo mátový čaj z Maroka, čaj je nápojem, který propojuje lidi. V Rusku byl čaj poprvé představen v první polovině 17. století a postupně se stal velmi populární nápoj. V průběhu času se stal součástí ruské kultury a tradičním rituálem ruského života. V Rusku se čaj pije ze samovarů, což jsou speciální nádoby, které udržují vodu teplou po dlouhou dobu. Čaj se podává s cukrem, medem a marmeládou a často se podává s koláči nebo svařeným vínem. V Maroku se čaj podává jako součást tradiční ceremonie. Čaj se podává s mátou a cukrem a připravuje se v tradičním kovovém konvičce zvané "berrad". Čajový ceremoniál v Maroku je velmi důležitou součástí společenského života a obvykle se koná během odpoledních hodin.
Čaj se také vyrábí v Indii, kde se pěstuje nejvíce čajových rostlin na světě. Indický čaj je často silnější a hořčejší než čaj z jiných zemí a je oblíbeným nápojem po celé zemi. Čaj se v Indii podává s mlékem a cukrem a připravuje se v kovových nádobách zvaných "chai wallahs". Tito prodejci čaje prodávají své výrobky na ulicích, vlakových stanicích a v obchodech a jsou důležitou součástí indické kultury. Čaj se vyrábí také v řadě dalších zemí po celém světě, včetně Srí Lanky, Tchaj-wanu a Indonésie. V USA existují tři čajové plantáže, nejstarší z nich je Charleston Tea Plantation v Jižní Karolíně. Čaj je významným a oblíbeným nápojem po celém světě a každá země má své vlastní tradice a zvyky ohledně přípravy a podávání čaje.
Bez ohledu na to, jaký druh čaje máte nejraději, existuje vždy nějaká zajímavá a fascinující historie, která se skrývá za tímto oblíbeným nápojem. Čaj měl také významný vliv na sociální a kulturní aspekty Evropy. Tradice odpoledního čaje ve Velké Británii sahá až do 19. století, kdy byl zaveden jako způsob, jak přerušit dlouhou přestávku mezi obědem a večeří pro vyšší třídy. Dnes si odpolední čaj užívají lidé všech společenských tříd a často se podává v hotelech a čajovnách po celé zemi. Podobně v Nizozemsku je čaj oblíbený nápoj, často podávaný s pečivem nebo sušenkami. V Maroku má čaj zvláštní místo v sociálních zvycích a je tradičně podáván hostům jako projev pohostinnosti. Jak se čaj rozšířil po Evropě a zbytek světa, jeho výroba a spotřeba se vyvíjely tak, aby vyhovovaly preferencím různých regionů a kultur. Od černého čaje s mlékem a cukrem ve Velké Británii po jemný zelený čaj v Japonsku, čaj má pro každého něco k nabídnutí. Ať už si vychutnáváte horkou šálek čaje ráno, odpoledne nebo večer, historie a cesta čaje do Evropy je fascinující příběh, který se dodnes vyvíjí.